1. část

Cesta Praha - Budapešť - Bukurešť, 1.9.05

 

 

Jízdní řád našeho vlaku do Bukurešti ZDE

 

Na výlet do Rumunska jsme se vypravili ve dvou, já (jirkku) a Martin alias Šmot, podle mýho ideální počet na takovouhle turistiku. Ostatní zájemci odřekli z různých důvodů – málo dovolený, chybějící financí či dokonce strach …

Cestu vlakem jsme si zvolili jako nejvýhodnější variantu. Oproti letadlu je levnější a proti busu o dost pohodlnější. V normálních sedačkách jsme putovali vlastně jen v EC z Prahy do Budapešti, odměnou za menší nepohodlí nám byl tříhodinový pobyt v maďarské metropoli.

Posledni foto v Praze a už se jedevlak do Budapestihranice se SR

Na cestu jsme se vybavili dostatečnejma zásobami jídla i pití (alko i nealko), takže nic nechybělo. Popisovat cestu vlakem po Česku a Slovensku asi nemá smysl, tak se hned vrhnu na Budapešt. V Budapešti jsem byl potřetí, takže jsem si hrál trochu na světáka a místního znalce. Plán byl zajet z nádraží Keleti (= maďarsky jižní) do centra města a zapadnout někam na jídlo a pivo. Na nádraží jsem si vyměnili pár forintů a koupili lupen na metro a vyrazili do centra. Čas nás tlačil, tak jsme zapadli do menšího bistra, kde ale nevařili, tak po jednom pivu došlo na placení. Ploužili jsme se po městě a hledali dál.  Já navíc sebou tahal ještě tašku plnou zmrazenejch piv, připravenejch na noc do vlaku (to je ta luxusní taška LIDL na jedné z fotek nížeJ).

Budapestske metrometroBudapest

Po chvíli jsme došli do jedné restaurace, kde jsme si dali pár piv a nějaké maďarské specialitky a byli spokojený. Cesto nazpět jsme si netakticky nekoupili lístek na metro a při naší smůle měli revizoři noční službu, takže jsme byli každý o 10€ lehčí, no hlavně, že jsme stihli vlak.

 

Lůžkový vlak do Bukurešti měl zpoždění asi 30 minut, celkové se pak vyhouplo asi na hodinu a půl, což ještě šlo. Ubytovali jsme se trojlůžkovém kupé, kde jel s námi ještě jeden mladík z Brašova v Rumunsku, tak jsme měli hned další info o Rumunsku, včetně ukázky peněž (foto 022). Za odměnu dostal ještě relativně studené pivo, my se také dali do piv, protože vláčet je po Bukurešti se mi už moc nechtělo, nakonec to naštěstí nebyl takový problém. Časem jsme sáhli i po ginu, takže bylo veselo. Nicméně věnovali jsme se i jiným činnostem, zejména pozorování okolní krajiny, já udělal občas nějakou tu fotku z okna. No a taky jsme samozřejmě chvílemi spali.

kravičky rumunskézelena krajinka Rumunskokrajinka c.2vesniskadarovany rucnik udelal obrovskou radost....

Brasov zatim jen z cestypohled z vlaku RUMvysokohorske mestecko se sjezdovkami

 

Oba jsme v Rumunsku nikdy nebyly, takže jsme byli zvědavý prakticky na všechno, co jsme z okna viděli, nejen tedy na krajinu, ale i ruch na nádražích, kde jsme projížděli. Hned jsme si všimli prvních žebrajících dětí, tak jsme se obdarovali erárním ručníkem z kupé. I když chápu, že nějaký to jídlo nebo peníze by jim udělali větší radost, ale ručník je ručníkJ Ještě jsme jim pak ale přihodili i malé hotelové mejdlíčko, takže už jim stačilo jen někde najít vodu a hygiena byla na světě...

pohodička na lůžkuluzkovy vlak Budapest - Bukurest

super lůžkový vagón Smot paparazzi

nadrazi "Gara de Nord"konečně v BukureštiBukurešťské nádražíještě jednou Gara de Nord

Když to shrnu, tak musím potvrdit naše plány, že cesta vlakem, lůžkovým zvlášť, byla velice pohodová. Po cestě jsme nebyli nijak zmožení a mohli se hned věnovat dalším bodům programu.

Pro zajímavost uvedu i cenu za vlak, zpáteční lístek včetně lůžek nás stál každého 4.235,- Kč.

 

 

HOME

 

 

Další foto z Rumunska

 

 

2. Bukurešť - ZDE

3. Konstanta - ZDE

4. Mamaia - ZDE

5. Brašov ZDE

6. Ukázky a závěr ZDE